7 июня, 2018 10:57
Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері |
Пән: Математика
Күні: Сынып: 4 |
||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні:Аменова Мулдир Маратовна | ||||||||||||||||||||||||||||||
Қатысқандар:15
Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: көбейту кестесін біледі,шешеді.
Көптеген оқушылар: нөлмен аяқталатын сандарды көбейту және бөлуді орындау дағдыларын қалыптастыру , көп таңбалы сандарды өтілген ауызша тәсілдерін түсініп, қолдана алады. Кейбір оқушылар: есептеу тәсілдерін және шығару дағдыларын біледі.
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Ауызша көбейту және бөлу жолдарын анықтайды және түсіндіреді. | |||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Көбейткіш,көбейткіш, көбейтіндінің мәні,бөлгіш, бөлінгіш,бөліндінің мәні. | |||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды қалыптастыру
|
Еңбек пен шығармашылық.
Жұптық, топтық жұмыстарды орындау барысында еңбек пен шығармашылыққа тәрбиелеу.
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, әдебиеттік оқу. | |||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сергіту сәті: әуенмен жасырынған жануарлар атауларына сәйкес қимылдарды салу
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Реттіліктер заңдылықтарын анықтай біледі | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
5 мин |
І.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, ынтымақтастық атмосферасын құру
Ұ.Ширату Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі әрі нәзік, жарық , мейірлі , Болып кетер сонда дереу жан-жағым Оқушылардың бүгінгі күніне сәттілік тілеймін. МК .ҚБ «Қолпаштау» — Өте жақсы балалар. Сіздер жаттығуды орындап, сөз ішінен санды таба білдіңіздер. Қане біріміз қол соғып қояйықшы. — Қазір қандай мезгіл? — Күз мезгілінде қандай ерекшеліктер болады? — Қазір біз «Бау-бақша»ойынын ойнаймыз.Күз мезгілінде көкөністерді жинап , кәрзеңкеге саламыз. — (интереактивный тақтадан) — 5*3000 6*7000 36000/6 42000/6 — 4*5000 4*8000 45000/9 18000/6 Сабақтың мақсатын хабарлау — Балалар көбейтудің қасиеттерін қолдана білуді үйренеміз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы
30 минут
|
Ойын: «Кім жылдам?». Разрядтық қосылғыштар түрінде атау.
85026,731202,120009,80054,79002.
Қ.Б. Жұптар бір – бірін «Смайлик» арқылы бағалайды. 1. Егер ребус дұрыс шешілсе – 2. 1 қате болса – 3. 2-5 қате болса —
М.К. Блум таксономиясы бойынша :Білу дағдысы: Біз енді математика сабағында не білеміз? 241322*2=(200000+40000+1000+300+20+2)*2 482644/2 =(400000+80000+2000+600+40+4)/2=241322 223122*2=446244 Түсіну дағдысы : 1-топ 2-топ 3-топ 321102*3 842204/4 99099/9 699033/3 488440/4 550150/5 124231*2 121220*4 142231*2 213112*3 331223*3 412321*2 Қ.Б «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы топтар бір — бірін бағалайды
Қолдану дағдысы: Ыңғайлы тәсілмен есептеу. 1-топ, 2-топ (300000+60000+6)/6 (490+14000+7000)/7 (10000+2000+300)*2 (8000+400+20)/2 (21000+210+35)/7 (10400+12600+100)/4 3-топ (40000+20000+600)/6 (36000+18000+9000)9 (1000+200+50)/5 Қ.Б. «Шамшырақ» әдісі арқылы дұрыс жауап берген оқушыны бағалау көжектердің бәрін тапса — Тамаша!
3 көжекті тапса — Керемет!
2 көжекті тапса — Жақсы!
Сергіту сәті. Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан Күз болып , дымқыл тұман жерді басқан Білмеймін тоңғаныма , тойганыма Жылқы ойнап , бие қашқан , тай жарысқан. ҚБ: «Күшіңді көрсет» Барлығы дұрыс болса – «Мықты» 1 қате – «Күшті» 2 қате – «Әлді»
«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі бойынша тапсырмалар жұпта орындалады. Талдау дағдысы : Жолдың ұзындығы- 135 км Шешуі : 135/5 = 27(км жаяу) Жаяу — ?5тен 1 бөлік 135/3=45 (км атпен) Атпен -? 3тен1 бөлік 135- 27+45= 63(км автобус) Автобуспен -? км Қ.Б. «Жұлдызша» Қатесіз – (3 жұлдыз) 1 қате – (2 жұлдыз) 2 -3 қате — (1 жұлдыз)
Жинақтау дағдысы: Алты қалпақ ойыны. 231000*2 321000*3 422000/2 36600/6 42600/6 48606/6 Қ.Б: «Бағдаршам» 2 -3 қате – «Қызыл түс» 1 қате – «Сары түс» Қатесіз – «Жасыл түс»
|
Карточкаларға жазылып беріледі.
топшама
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
5 мин |
Бағалау дағдысы.
Ал, балалар бүгінгі сабағымызды бағалайық, қорытындылайық. Бүгінгі сабақтан қорытынды шығарар едіңдер? Сандар өмірге қажет пе? Ауызша есептеу қай кезде қажет? Кері байланыс. Үйге тапсырма 5-мысал,7-мысал 74 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||