Ы.Алтынсарин «Жаман жолдас» 6 сынып

12 января, 2018 9:52

Сабақ:  Ы.Алтынсарин «Жаман жолдас» Мектеп : «№ 2 орта мектебі»КММ
Күні: Мұғалімнің аты – жөні:  Досанова Қ.Қ.
Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақ негізделген  оқу мақсаты 1.Мәтіндер негізінде  диалогтік қатынасқа түсу барысында сипаттау мәтіндерін құруға жетелеу

2. Мәтін құру барысында тілдік нормаларды сақтауға   үйрету.

Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады

1.Сипаттау мәтіндерін құрады, тыңдайды. Тақырып бойынша  сұрақтарға жауап береді, тілдік нормаларды қолдана біледі

Оқушылардың көпшілігі орындай алады

1. Тақырып бойынша берілген сөз бен сөз тіркестерін пайдаланып диалог құрастырады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

1. Сыныптастарымен  қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы тілдесе алады. Қосымша мәлімет құрастырады

Тілдік мақсат

 

 

Оқушылар орындай алады:

Мәтіндербойынша тақырыптың мазмұнын түсінеді,  сұрақтарға жауап береді, сөйлем, диалог құрастырады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Жаман, иіскеу, дос, әрекет

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

 

Талқылауға арналған тармақтар:

Бұл суретте не бейнеленген?

Неге «Жаман жолдас » деп аталады?

Сен қалай әрекет жасар едің?

Алдыңғы оқу

 

Адал дос
ЖОСПАР
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар Ресурстар
 

Басталуы

(10 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Психологиялық ахуал тудыру

« Көңіл күйлерін болжау» стратегиясы

Мақсаты: Оқушыларға жағымды психологиялық ахуал тудыру

Күтілетін нәтиже: Сабаққа әзірлеу мақсатында өз көңіл күйлерін көрсете біледі Сабақ басталар кезде оқушыларға өзінің бугінгі көңіл күйін қағаз бетіне салып  тақтаға  іледі

 

Үй тапсырмасы тексеріледі: ????? «Адал дос»

 

3. «Соқыр таңдау» стратегиясы

   Мақсаты: Бір-біріне қолдау көрсету, жұптық, топтық жұмыстар жасау үшін  сынып оқушыларын топқа бөлу

Күтілетін нәтиже:

Сыныптан  үш ең мықты оқушыны таңдап алынады.   Барлық оқушылар өз есімдерін жазып тақтаға теріс қаратып жабыстырады. Осы үш оқушы  тақтаға барып өз тобына төрттен оқушы таңдайды.

Сергіту сәті

«Көңілді күн» бейнебаяны пайдаланылады.

 

 

 

 

 

 

Маркер,стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ортасы

 

 

(25мин)

 

 

 

 

Мағынаны ашу

«Ойлан тап» стратегиясы (Топтық жұмыс)

Мақсаты. Тақырыпты анықтау Диалогқа түсуге дайындық жүргізу. Жетелеуші сұрақтар көмегімен ауызша  жауап беру.

 

Күтілетін нәтиже:

Слайд негізінде шығарманың төл авторы мен шығарманың атын анықтайды. Топта жұмыс жасайды

Тапсырма :

1.1.Слайд (Мәліметтер беріледі: туған жылы, жері, шығармаларының атаулары)

1.2. Суреттер (шығарма кейіпкерлері,оқиға орны)

 

2. Топтық тапсырмалар

Мақсаты: Әр топ оқушылары өз тапсырмаларын орындай отырып басқа топтарды оқытады.

Күтілетін нәтиже: Топпен жұмыс істей отырып, уақыт үнемдеп өзара білім алады.

 

1-топ. Ы. Алтынсарин кім?  Диаграмма.

2-топ. «Жаман жолдас» мәтіні бойынша хикая картасын құру.(стратегиясы)

3-топ. Сұрақтар құрады.

Бағалау — «Алты қалпақ» стратегиясы

Мақсаты: Өзіндік бағалау жасауға жетелеу

Күтілетін нәтиже:Өзіндік ойларын айтады,қорытынды жасайды, салыстырады.

 

  

 

 

 

 

 

 

Интеракт тақта, слайд, суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Флипчат,маркер, суреттер

 

 

 

 

Алты қалпақ

 

 

Соңы

(10 мин)

 

«Пікірлер галереясы» стратегиясы

Мақсаты: Жазылым дағдысын іске асыру,сергіту сәтін қамту,ой қорыту. Галереядан ляззат алу , пікір алмасу

Күтілетін нәтиже

Галереяны шарлай отырып бой жазады.. Сюжетті ой елегінен өткізеді. Берілген тапсырмаларды орындайды.   Жазылым дағдыларын пысықтайды. Тілдесімге түседі. Өз бетімен жұмыс жасауға үйренеді.

 

Тапсырма (түрлі-түсті суреттерге, оқушылардың аты-жөні жазылады. Әр оқушыға осы суреттердің артында тапсырмалар болады.)

1.  «Пікірлер галереясын » шарла

2. Берліген  мәтін үзіндісінің дұрыс-бұрыстығын тексер

3.  Бір-біріңді бағала (Жұптар бағалайды)

 

 

 

Үйге тапсырма: «Менің досым» диалог мәтінін құру

 

«Адасқан сөздер» тәсілі

Мақсаты: сабақ бойынша алған білімдерін пысықтау, өз-өздерін бағалау

Күтілетін нәтиже:

Сабақ бойынша диалог, мәтін құру барысында меңгерілген білімдерін пысықтайды.

Тапсырма

1.Мақал- мәтел сөздері жазылған қиынды сөздер беріледі, арасына артық сөздер де қоса беріледі. 1-2 топ

2.Жинақтау үшін

Ребус.  3-топ.

 

Рефлексия  

«Мен және менің орным» тәсілі (Таудың суреті салынған плакатқа әр оқушы жеткен орнын сабақтың басында өзінің көңіл-күйі көрсетілген смайлигін жапсырады )

Мақсаты: ойлау мен пайымдау ,қорытынды жасау барысында жеткен жетістігін бағалай білуге   жетелеу

Күтілетін нәтиже:сабақ барысындағы әрекеттері негізінде пайымдап, қорытынды жасайды.

 

Жалпы сабақ бойынша оқушы жетістігін бағалау дескрипторы:

«қанағат-лық»-  тақырып бойынша сөздер мен сөз тіркестерін   қолданады, диалог құрастырады. Сипаттау мәтінін құрады.

«жақсы»-  тақырып бойынша сөздер мен сөз тіркестерін сәйкестендіреді, диалог барысында  талдайды, тексереді. Сипаттау мәтінін құрады, ойын дәлелдейді.

«өте жақсы»-Сөздер мен сөз тіркестерін мазмұнына қарай біріктіре отырып,түсіндіреді .     Диалог барысында  талдайды, тексереді.болжайды.  Сипаттау мәтінін құрады,ойын дәлелдейді, толық мәтін ұсынады.

 

 

суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кішкентай доп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

қиындықағаздары

ребус

 

 

 

 

 

 

 

Тау көрсетілген бағалау парағы

 

Оқушы күнделігі

 

Қосымша ақпарат                         
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз

 

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Тапсырмаларда бағалау дескрипторлары құрылды. Бағалау түрлері:

Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі). Қоғамдық орындарда сөйлеу мідениеті, мамандықты бағалау
Рефлексия  сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма?  Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып  және жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

0

Автор публикации

не в сети 7 лет

Карлыгаш Досанова

0