8 февраля, 2018 12:12
Сабақ жоспары
Сөз табы дегеніміз не? Ой қозғау.
Тілдегі сөздің лексикалық мағынасына, морфологиялық түрленуіне қарай топтарға бөлінуін сөз таптары деп атаймыз. Қазақ тілінде 9 сөз таптары бар. Олар:
1) Зат есім
2) сын есім
3) сан есім
4) есімдік
5) етістік
6) үстеу
7) еліктеу
8) шылау
9)одағай
Сабақ: қазақ тілі
Сөз таптары |
№28 Ақбай жалпы орта мектебі
|
|||||||||||||||||||||
Күні: 29 . 01. 2018 жыл | Мұғалімнің есімі: Серикова Қ. Е. | |||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 4 «А,В»
|
Қатысқандар саны:12 | Қатыспағандар саны:0 | ||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Сөз таптарын білу. Сөз таптарының өз ерекшеліктері туралы жалпылама мағлұмат алу. Жаттығу барысында қолдану. | |||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: | |||||||||||||||||||||
Сөз таптарын біледі. | ||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | ||||||||||||||||||||||
Сөз таптарының өз ерекшеліктері туралы жалпылама мағлұмат алады. | ||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: | ||||||||||||||||||||||
Жаттығу барысында қолданады. | ||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Сөз таптарының қызметін түсінеді, қосымша деректер арқылы жұмыстар жүргізеді. | |||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | ||||||||||||||||||||||
Зат есім, сын есім, сан есім т.б. | ||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: | ||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: | ||||||||||||||||||||||
Сөз таптарының қызметі қандай? | ||||||||||||||||||||||
Орын тәртібімен атау. | ||||||||||||||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: Сөз таптарын тиімті қолану. Сөздікпен жұмыс. | ||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Қысқарған сөздер | |||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | |||||||||||||||||||
Басталуы
«Таңда», «Ыстық орындық», «Стикердегі диалог» әдісі
|
2 минут | «Сыйластық шеңбері» әдісі
Бір-біріне мейірімді ізетпен ишара білдіре отыра оқушылар орындарына отырады.(психологиялық ахуал)
|
|
|||||||||||||||||||
7 минут
2 минут |
«Миға шабуыл»әдісі арқылы оқушылар өткен сабақты қайталайды.
Сұрақтары: Қысқараған сөздер дегеніміз не? Қысқарған сөздің жасалуының 4 жолын дәлелде. Кері байланыс:
1.Күрделі атау сөздердің құрамындағы әрбір сөздің тек басқы дыбыстарынан ғана қысқарып бірігеді. Мысалы: БҰҰ (Біріккен Ұлттар Ұйымы), АҚШ (Америка Құрама Штаттары), ТМД (Тәуелсіз Мемлекеттер Достығы), см (сантиметр), дм (дециметр). Бұл жасалу жолы тағы қосымша жалғанса, сызықша арқылы жалғанады. Мысалы: ТМД-ға, АҚШ-қа, см-ге. 2.Күрделі атау сөздердің құрамындағы бірінші сөздің басқы буынынан және соңғы сөздердің басқы дыбыстарынан қысқарып бірігеді. Мысалы: ТарМУ (Тараз Мемлекеттік Университеті), ҚазМҰУ (Қазақ Мемлекеттік Ұлттық Университеті). 3. Күрделі атау сөздердің құрамындағы әрбір сөздің басқы буындарынан қысқарып бірігеді. Мысалы: физ-мат (физика-математика), ұжымшар (ұжымдық шаруашылық), филфак (филология факультеті). 4. Күрделі атау сөздердің құрамындағы бірінші сөздің басқы буынынан және соңғы сөздің түбір күйінде айтылуынан құралады. Мысалы: пединститут (педагогикалық институт), медколледж (медициналық колледж), медпункт (медициналық пункт). «Басбармақ» әдісі арқылы топтық бағалау. |
|
||||||||||||||||||||
Ортасы | 10 минут
2 минут 5 минут
5 минут
2 минут |
«Бірге ойланамыз» әдісі бойынша жұмыс жасату арқылы жаңа сабақтың мазмұнымен танысу.
Сөз табы дегеніміз не? Ой қозғау. Тілдегі сөздің лексикалық мағынасына, морфологиялық түрленуіне қарай топтарға бөлінуін сөз таптары деп атаймыз. Қазақ тілінде 9 сөз таптары бар. Олар: 1) Зат есім 2) сын есім 3) сан есім 4) есімдік 5) етістік 6) үстеу 7) еліктеу 8) шылау 9)одағай 9) одағай «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау. 1 -жаттығу. Берілген сөздерді қысқартып жазу.
Сөздерді кестеге орналастыр.
Бүркіт, күн, жасыл, бес, оқыды, жеті, үлкен, жазушы, қырық, барды, әдемі, үйренді. «Басбармақ» әдісі бағалау. |
Оқушылардың қолдарына бағдаршамның әр түсі жанған суреттері беріледі. Олар қалаған түстерін көтереді.
Оқулық, дәптер |
|||||||||||||||||||
Аяқталуы |
3 минут 2 минут |
Рефлексия: Білемін. Білгім келеді.Білдім. Оқушылардың сабақта алған білімдерін қорытындылау.
Үйге тапсырма: 6 — жаттығу. |
Стикерлер
|
|||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | «Білімділер», «Ұстаздар» ақпараттық порталы, «Қазақ әдебиеті энциклопедиясы». | |||||||||||||||||||||
Саралау –сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ –мен байланыс Құндылықтардағы байланыс | ||||||||||||||||||||
Бүгінгі сабақта қабілеті жоғары оқушыларға: тапсырмалардың идеясын ашып, ойлы сөздерді табу жоспарланады. Үлгермеуші оқушыларға: мәтіндегі ойды жеткізу, мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру жоспарланады. | Сабақ барысында тапсырмалар бойынша оқушылардың жұмыстарының қай деңгейде орындалғанын түртіп аламын және дұрыс қолдануы бағаланады. | Қазақ әдебиеті, тарих пәндерімен пәнаралық байланыс жасалады. | ||||||||||||||||||||
Рефлексия
Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді боллды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта аллды (оқытуы да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||||||||||||||||||||||