Мұғалімдерге арналған сабақ жоспары

15 ноября, 2018 17:16

Загрузка файла:

                                          Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ: Қазақ тілі Мектеп: М.Мәметова атындағы жалпы орта білім беретін мектебі.
 

Күні:

 

Мұғалімнің аты-жөні: Д.А.Мухитова

Сынып:  6 «Б» Қатысқан оқушылар саны: 16 Қатыспағандар:0
Бөлім атауы: Оқу-еңбек аясы. Мектептегі үйірмелер.
Сабақтың тақырыбы Хор үйірмесі
Сабақтың мақсаты Тақырыптың маңыздылығымен танысады, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйренеді, тапсырмаларды дұрыс құруға, ойын тиянақтай білуге дағдыланады. Қазақ тілінде дұрыс сөйлеуге, жазуға үйренеді.
Сабақтың түрі Интеграциялық сабақ
Көрнекілігі
Әдістер мен тәсілдер
Пән аралық байланыс Орыс тілі, музыка
Үй тапсырмасы
Жоспарланатын уақыт Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер Дереккөздер
Сабақтың басы

 

5 мин

1.Кезекшімен сұхбат.

2.Тренинг: «Ән байқауы» Оқушыларға 3 түрлі әннің қайырмасы беріледі. Ән бойынша 3 топқа бөлініп, әнді орындайды.

1-топ: «Септік жалғауы »

2-топ: «Көптік жалғауы »

3-топ: « Тәуелдік жалғау »

 

3. Үй тапсырмасы.

«Қыстырғыш» әдісін тексеру

 

Үй тапсырмасын бекіту:

 

 

4.Қызығушылығын ояту: «Ой шақыру» әдісі. Берілген әнді тыңдап,  тақырыбын анықтайды. Бұл қандай үйірмеге жатады? Дұрыс, хор үйірмесі.

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

 

 

 

Үнтаспа

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

Мұғалім сөзі:

Хор жанры халық арасына кеңінен таралып, жыл сайын қанат жайып, дамып келеді.  Хор – әртүрлі дауыста ән салатын адамдардан топтасып, ұйымдасқан коллектив. Оларды творчестволық бағыттарына қарай екі түрге бөлуге болады: академиялық  хорлар  немесе  капеллалар және халық хорлары. Хорлардың бір-бірінен айырмашылығы орындаушылық шеберліктеріне, ән айту үлгісімен  репертуар характеріне байланысты.  Халық хоры халықтық стильге бейім, яғни шығарманы халықтық үлгіде орындайды. Ал, академиялық хор – көп  дауыста қосылып ән айтудың техникасын  меңгерген, ән салу теориясын жетік білетін, әнді жинақы жабық дауыспен академиялық үлгіде айтып жаттыққан коллектив. Хор коллективтерін құру, оның жұмысын бір жүйеге келтіру хор жетекшілеріне жүктеледі. Хордағы әртүрлі дауыстардың бір –бірімен үйлесіп, интонациясының таза, дикцияның анық шығуы хорды ұйымдастырудың негізгі принцптері болып саналады. Хорға қатысушы әрбір әншінің даусы тек өзіне тән болуымен қатар

Үнінің қатқыл не жұмсақ, зор немесе бәсең, дауыс көлемінің кең не болмаса шағындығымен дараланады.

Грамматикалық тақырыпты түсіндіру:

Көптік жалғау — жалғанған сезіне көптік мағына беретін қосымша. Көптік жалғауының дыбыс үндестігіне қарай алты варианты қолданылады: -лар, -лер, -дар, -дер, -тар, -тер(қала-лар, мекеме-лер, ғалым-дар, езен-дер, ат-тар, шөп- тер).

 

Мысалы: кітаптарға сөзін алайық. «Прожектор» әдісін пайдалана қысқаша талдап көрейік.

  Кітаптарға

—          Кітап не? Зат есім

—          Дара бір сөзден

—          Негізгі

—          Жалпы

—          Деректі

—          Жансыз

—          Тар – көптік жалғауы

—          Ға – барыс септігі

—          Сөз тіркесі: кітаптарға қарап

—          Сөйлем: Мен ережені кітаптарға қарап оқимын.

 

«Сөздер сөйлейді» әдісі бойынша сөздік бойынша жұмыс.

Хор — хор

Дауыс-голос

Репертуар – репертуар

Рухани – духовный

Нота — нота

 

«Джигсо» әдісі. Әр топқа 1 мәтін бөліктері беріледі. Мәтін топ ішінде оқылып, 1 топ мүшесі келесі тоқа ауысып, озінің мәтінін түсіндіреді. Әр топ тұтас мәтін құрап, айтып шығады.

 

«»әдісі бойынша

 

1-топ: хор, ән,домбыра (септеу)

2-топ: хор,ән,,домбыра, аспап, дауыс, үн, әуен (көптік жалғауы)

3-топ: ән, домбыра, дауыс. (Тәуелдеу)

 

 

Оқулықпен жұптық жұмыс.

 

1-тапсырма. Жұптасып Диалог бойынша сұхбаттасу 2-оқушы шығады.

«Караоке» ән орындау. Берілген әннен сөздерді теріп жазып жалғауларын анықтау. «Анажан» әні

Семантикалық карта

Септік Көптік Тәуелдік
Қолғап
Әуеннің
дыбыстарға
әнімнің
оқушылармен
Хор
домбырашыларды
үйірмеде
үйімде
даламның

 

«Телефон» ойыны

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

2 мин

 

 

«Бас бармақ» әдісі бойынша сабақты бағалау.

Үйге тапсырма: 

 

 

0

Автор публикации

не в сети 5 лет

Darig

0